Palkitut

VUODEN RAVINAINEN                           

1970                Elina Tanni                                           

1971                Riitta Tenkanen                                              

1972                Elina Tanni                                                                 

1973                Kaarina Lappi-Heininen

1974                Aila Wägg

1975                Marjatta Ruotsala

1976                Irja Kupsu

1977                Aila Wägg

1978                Terttu Patronen

1979                Dagmar Lantta

1980                Elsa Vuorentola

1981                Elsa Nuutinen

1982                Ritva Järvi

1983                Irmeli Lehtioksa

1984                Taimi Niemi

1985                Hanna Kaihlajärvi

1986                Marjatta Ruotsala

1987                Aila Wägg

1988                Meeri Paronen

1989                Sisko Härmälä

1990                Piia Huusari

1991                Ritva Ruski

1992                Tuija Irri

1993                Hanna Kaihlajärvi

1994                Hilkka Paavola

1995                Sari Aaltonen

1996                Hilkka Vanhakartano

1997                Liisa Kangas

1998                Riitta Väisänen

1999                Niina Sulka

2000                Eila Lukkarinen

2001                Teija Keskinen

2002                Aura Petteri

2003                Mari Kolkkinen

2004                Sirkka Huopana

2005                Riina Rekilä

2006                Cathy Johansson

2007                Nina Sarvana-Salmela

2008                Kati Lindsberg

2009                Tuula Pihkala

2010                Meri Elomaa

2011                Marika Parviainen

2012                Joanna Kuvaja

2013                Eija Toivonen

2014                Bella Varjonen

2015                Henna Halme

2016                Heli Myllykoski

2017                Katja Melkko

 

SUOSIKKIOHJASTAJA

Ohjastajan valinnan suorittaa hallitus ja ohjastajan
valinta kohdistetaan vuosittain kuninkuusravipaikkakunnan läheisyydessä
vaikuttaviin mielellään nuoreen, rehtiin ohjastajaan. Palkitseminen tapahtuu
kuninkuusravien yhteydessä.           

1972        Jorma Evijoki, Pori

1973        Risto Lanki, Kouvola

1974        Asarias Sikanen, Lahti

1975        Rainer Björkroth, Seinäjoki

1976        Hannu Nyman, Jyväskylä

1977        Veijo Heiskanen, Lappeenranta

1978        Tapio Perttunen, Tampere

1979        Jukka Ojanperä, Mikkeli

1980        Martti Ropponen, Pori

1981        Aki Antti-Roiko, Oulu

1982        Kaarlo Viisterä, Kuopio

1983        Antti Teivainen, Turku

1984        Esa Holopainen, Joensuu

1985        Ari Virkkala, Kaustinen

1986        Markku Iivari, Tornio

1987        Arto Laaksonen, Lahti

1988        Veli-Pekka Toivanen, Forssa

1989        Veli-Erkki Paavola, Seinäjoki

1990        Ilkka Föhr, Kouvola

1991        Kari Ahokas, Jyväskylä

1992        Veli-Matti Piirainen, Helsinki

1993        Harri Tuominen, Lappeenranta

1994        Jukka-Pekka Kauhanen, Oulu

1995        Sami Sandberg, Tampere

1996        Petri Ripatti, Mikkeli

1997        Arto Siika-aho, Ylivieska

1998        Tuomas Pakkanen, Kuopio

1999        Tuomo Ojanperä, Pori

2000        Hannu Laakkonen, Lappeenranta

2001        Juha-Pekka Koivu, Turku

2002        Niko Jokela, Kaustinen

2003        Juha Utala, Lahti

2004        Petteri Joki, Rovaniemi

2005        Hannu Hietanen, Seinäjoki

2006        Mikko Huttunen, Forssa

2007        Samuli Innanen, Kouvola

2008        Sami Vehviläinen, Jyväskylä

2009        Tommi Kylliäinen,Lappeenranta

2010         Janne Soronen, Oulu

2011         Joni-Petteri Irri, Tampere

2012         Jani Ruotsalainen, Mikkeli

2013         Iikka Nurmonen, Kuopio

2014         Teemu Toroska, Pori

2015         Markus Porokka, Joensuu

2016        Olli Koivunen, Turku

2017        Emma Väre, Helsinki

2018        Santtu Raitala, Rovaniemi